Koľko stojí vlastnenie webstránky?

Mnoho firiem a ľudí v dnešnej dobe vlastní webstránku. Je to takmer samozrejmosť, hlavne keď sa jedná o biznis, obchody, ale aj menších podnikateľov. Množstvo ľudí využíva práve WordPress na tvorbu webu, no zaujímalo by vás, koľko takýto web môže stáť?

Zoberme si do úvahy aj to, že nie všetci poskytovatelia majú rovnakú sumu za predplatenie si vlastného webu. V tomto článku sa budem sústrediť hlavne na WordPress, keďže ten je najpoužívanejší. Pred tvorbou webu potrebujeme 2 základné veci – zakúpiť si doménu a vybrať si hosting (online úložisko webu). Bez týchto dvoch služieb by ste si web na Wordprese len márne robili.

Doména

Na začiatku začíname overením si dostupnosti našej domény cez websupport.sk. Spravíme to tak, že vyhľadáme názov domény cez túto stránku a pozrieme, či je dostupná, alebo či už si ju niekto zabral. Ak je už použitá, bohužiaľ musíte si vybrať iný názov domény. Ak je však dostupná, viete si ju zakúpiť priamo cez webupport.

Ukážka ponuky dostupných domén:

Cena domény sa pohybuje okolo 10€ za rok, no existujú aj lacnejšie varianty (.store/.online) – ktoré však majú nízku cenu iba prvý rok. Najčastejšie používané domény .sk, .com, .cz si väčšinou udržujú cenu okolo 9,90€-12€.

Doména je URL názov vášho webu. Keď sa niekto spýta, aký web to máte, poviete mu www. a váš názov. To znamená, že aj keď už vlastníte doménu, web si tvoriť ešte nemôžete. K webu je totiž potrebný hosting, ktorý vám zaručí možnosť vytvorenia stránky, lebo budete mať web kam uložiť. Ľudia, ktorý si plánujú vytvoriť webstránku so špecifickým názvom až neskôr, no chcú mať zaručenú dostupnosť domény si kupujú tieto položky už skôr. Nie sú až tak drahé, a vydržia vám celý rok.

Hosting

Hosting je akýmsi online úložiskom pre weby, zabezpečuje prevádzku vášho webu. Ukladajú sa tu všetky údaje vašej webstránky, ako sú napríklad súbory, pluginy, šablóny atď… Vďaka hostingu si viete vytvoriť aj vašu vlastnú emailovú adresu s doménou. Hosting by mal byť kompatibilný so systémom, ktorý využívate (tj. mali by ste mať zakúpený hosting cez rovnaký systém, napr. WordPress webstránku cez Websupport hosting / Wix webstránku cez Wix hosting).

Ak sa jedná o hosting cez websupport.sk, ceny sa tu líšia v závislosti od veľkosti požadovaného úložiska. Základná suma za rok za najmenšie úložisko (1GB) je 29€, ktorú využívam aj ja pre túto stránku. Hosting v tomto prípade platí iba pre jednu webstránku, no ďalšie možnosti ponúkajú aj viac webov. Dajú sa využiť aj mesačné platby, no tie sú nevýhodnejšie, lebo nemajú takú zľavu ako ročné.

Zhrnutie

Týmto článkom som chcela ukázať, že vlastnenie webstránky nemusí byť až tak drahé. Tiež som chcela upozorniť hlavne nováčikov, čo všetko budú potrebovať na to, aby si danú stránku mohli vytvoriť a kde sa takéto služby kupujú.

Na konci máme sumu za najlacnejší web, keď predplatíme aj doménu aj hosting cez websupport na rok, a vyjde nám cena 39€. V prepočte na mesiac je to 3,25€, čo vôbec nie je také drahé, ako si niektorí mohli myslieť. Vlastnenie webu je tým pádom dostupné pre každého, kto by si chcel nejaký vytvoriť. Je len na vás, ako sa rozhodnete!

Koľko stojí vlastnenie webstránky?
Prejsť na začiatok