Networking a stretávacie akcie pre freelancerov

Konferencia virtuálnych asistentiek (2.3.2024), foto: Adam Janečko

Freelance práca je plná slobody. Ako virtuálna asistentka môžem všetko robiť z pohodlia domova, alebo odkiaľkoľvek na svete. No nastáva jeden menší problém – stráca sa osobný kontakt. Pre introvertov to nie je až taký problém, ale niekomu to môže po čase prekážať. Už sa nestretávam s kolegyňami, často nevidím ani klientov naživo, komunikujem prevažne len cez mail a video-hovory alebo telefonáty.

Pre tento problém existuje riešenie! Sú ním akcie pre freelancerov alebo virtuálne asistentky, tzv. networkingové eventy. Organizujú ich rôzny podnikatelia po celom Slovensku, a možno aj Vás už cez LinkedIn niekto na takúto akciu pozval. Ako to vlastne funguje?

Networking je spôsob, ako nadviazať nové kontakty v svojej sfére podnikania

Stále sa organizujú nejaké akcie, no veľa podnikateľov o nich nevie. Bývajú zvyčajne vo väčších mestách (Bratislava, Žilina, Košice…) a organizujú ich podnikatelia alebo firmy. Osobne som navštívila zatiaľ 2 takéto networkingové akcie – Lokálne spojenia 3 (BA, 25.1.2024) a Konferenciu virtuálnych asistentiek (BA, 2.3.2024). Niektoré akcie bývajú otvorené pre celú verejnosť, niektoré sú iba pre určitú skupinu ľudí a sú uzavreté. Cena takýchto akcií je rôzna a môže sa pohybovať od 10€ až po 100-150€. Niektoré akcie trvajú aj viac dní a majú rôzne workshopy, no na takýchto akciách som zatiaľ nebola.

Každá akcia má nejaký harmonogram – prednášky, networking, otvorené diskusie a iné. Je fajn pozrieť si pred akciou, čo daný event ponúka. Organizácia networkingových eventov je pre niektoré firmy pravidelná. Napríklad akcia Lokálne spojenia sa koná každé 3 mesiace.

Ako vyťažiť čo najviac z networkinových akcií?

Lokálne spojenia 3 (25.1.2024), foto: Michaela Klempová

Primárnym cieľom networkingu je získavanie nových kontaktov. Či už pracovných, nové priateľstvá, spolupráce či podpora. Podľa typu akcie sa na networkingu dajú stretnúť rôzny podnikatelia a je už len na Vás, či ich oslovíte a zoznámite sa s nimi. Je dobré predstaviť svoje podnikanie, čo robíte a prípadne aj aké formy spolupráce hľadáte. Ani sa nenazdáte a môžete mať nového klienta.

Na takýchto akciách bývajú freelanceri, virtuálne asistentky, podnikatelia ale aj vlastníci firiem či veľkých podnikov. Aby ste mali výhodu a boli zapamätateľný, zoberte si minimálne svoje vizitky. Nebojte sa interagovať s ostatnými a pôsobiť sebavedomo.

Na akcii Lokálne spojenia som sa stretla aj s pojmom speed-networking, čo v podstate znamená rýchle predstavenie sa s viacerými podnikateľmi. Keďže nás na akcii bolo dosť, nedalo sa reálne so všetkými zoznámiť a povedať im aj niečo o sebe, preto bolo v harmonograme zaznačené toto slovo. V skratke to vyzeralo tak, že sme si 4 sadli za jeden stôl a mali sme 5 minút na predstavenie sa navzájom a v krátkosti sme každý o sebe povedali, čomu sa venujeme a aké služby/produkty ponúkame. Keď prešlo 5 minút, presadli sme si k ďalším a takto sa to striedalo až dokým sme sa so všetkými nevideli.

Aký je rozdiel medzi otvorenými a uzavretými eventmi v oblasti networkingu?

Otvorené eventy sú pre širokú verejnosť a netreba na ne členstvo. Organizátor bude rád, ak príde ktokoľvek, koho táto akcia zaujme. Uzavreté networkingové eventy sú len pre členov určitej skupiny. Niektoré eventy majú zľavy pre členov a ostatná verejnosť si za event priplatí viac, čím sú tieto akcie stále otvorené, ale aj so zachovanou esenciou exkluzivity. Na LinkedIne som takéto eventy videla napríklad u Akčných žien, no tiež sa otvorenosť eventov líši podľa konkrétnych akcií.

Konferencia virtuálnych asistentiek

Konferencia virtuálnych asistentiek – prednášky (2.3.2024)

Minulý týždeň mi bolo potešením prísť na konferenciu virtuálnych asistentiek, ktorá sa konala v Bratislave (pred tým aj v Žiline a Košiciach). Bola to prvá akcia priamo pre virtuálne asistentky a freelancerov, ktorí vyštudovali alebo študujú kurz PinkAsistent. Ja mám zakúpené oba kurzy (aj VA, aj SMM). Táto akcia spojila klasický networking a prednášky s interaktívnym cvičením a aktuálnymi trendami. Bolo tu menej priestoru pre zoznamovanie, ale kto chcel, ten sa vedel v rýchlosti zoznámiť. Bolo tu zabezpečené občerstvenie vo forme muffinov a kávy. Akcia sa zavŕšila spoločnou večerou.

Kvalitné prednášky nevynechali okrem trendov a doplňujúceho vzdelávania aj tému motivácie, aktualít a interaktívnej prezentácie. Prezentovali sa témy ako Top služby pre VA, Tvorba UGC videí, Audit času… Ku koncu konferencie sme si mohli vypočuť rozhovory s virtuálnymi asistentkami, ktoré už sú na tom kariérne ďalej aby namotivovali ostatných; alebo s tými, čo prekonali mnoho prekážok.  

Akciu navštívilo až 80 virtuálnych asistentiek alebo študentiek kurzu, čo je najvyššie číslo zo všetkých 3 akcií. V kurze VA je už okolo 1200 členov.

Konferencia virtuálnych asistentiek – záverečná večera (2.3.2024), foto: Adam Janečko

Po 17stej hodine sme sa niektorí presunuli z konferenčnej miestnosti do Centrálnej Klubovne, kde sme si spolu s Kristínou a Adamom dali záverečnú spoločnú večeru. Nechýbal tu osobnejší kontakt a mnohé zaujímavé rozhovory. Takýmto spôsobom som sa vedela zoznámiť s viacerými ľuďmi a vymeniť si kontakty.

Zhrnutie

Určite takéto akcie odporúčam pre kohokoľvek, komu chýba osobný kontakt, alebo by sa rád zoznámil s ďalšími podnikateľmi. Vyhľadajte si najbližšie akcie vo Vašom okolí a možno sa niekedy uvidíme aj naživo!

PS: Ak Vás zaujal kurz PinkAsistent, viete ho nájsť cez tento link.

Networking a stretávacie akcie pre freelancerov
Prejsť na začiatok