Za oponou freelancera – 1. časť
Už dlhšie som si hovorila, že by som chcela písať blog o svojej freelance ceste. Idem sa teda vrhnúť na to. Tento blog budem pravidelne každý polrok až rok updatovať, ako sa mi to podarí.
Zhrniem tu svoju cestu od začiatku svojho podnikania, prečo som začala, aká bola moja cesta a aj najväčšie úskalia, ktorým som čelila. Na konci sa pozastavím nad tým, čo mi pomohlo, kde som na tom teraz a akým výzvam čelím. Ak to niekoho zaujíma, prajem príjemné čítanie.
Najťažšie sú začiatky
Na full time freelance prácu som sa vrhla ešte minulý rok v novembri, hneď po tom, čo som skončila vo svojej prvej full-time práci grafického dizajnéra. Vedela som, že to moja cesta nie je, a to nielen preto, že v danej práci sa nedalo zarobiť si viacej; ale hlavne kvôli tomu, že sa tam nedalo moc rásť a rozvíjať. Vedela som, že nechcem znova čakať niekoľko mesiacov na úrade práce rozposielaním životopisov a portfólií, kým si ma niekto zavolá na pohovor. V grafickej oblasti nie sú moc juniori vítaní, a to hlavne nie na Slovensku.
Živnosť som si založila 1.11.2023 s tým, že už som si za pomoci kurzov predpripravila nejakú stratégiu oslovovania klientov, portfólio, webstránku a všetko, čo bolo treba. No, a ku koncu mesiaca som získala prvého klienta. Popravde, prvý mesiac som nebola ani zárobková, lebo odvody prevyšovali môj zisk za svoju prvú oficiálnu zákazku. Tou bol návrh dizajnu polepu automatu (nikdy v živote som nič také nerobila) a zarobila som si 80€. Schválne sem píšem aj sumu pre lepšiu predstavu, ako môže začiatok podnikania vyzerať finančne.
Rozbeh živnosti
Druhý mesiac už som si nahromadila ďalších klientov na správu sociálnych sietí a tam som videla reálnejšiu cestu k zisku dlhodobých klientov. Na grafické práce grafik získava často len krátkodobých, prípadne nepravidelných dlhodobých. Takto som mala pár klientov na úpravu fotografií, pár drobných grafických prác a jedného väčšieho na tvorbu katalógu (ktorý fakt dlho trval urobiť, lebo predstavenstvo spoločnosti sa nevedelo zhodnúť, ako chcú, aby vyzeral ten katalóg). Zarobila som si dosť aspoň z toho katalógu a sociálnych sietí.
Dlhodobo to ale nefungovalo. Keď sa činnosť uzavrela a katalóg bol hotový, čakala som pár týždňov aj mesiacov na ďalšie zadania od klienta. Sociálne siete tiež nevydržali, a tak som sa pustila do novoročnej výzvy.
Nekonečné hľadanie a oslovovanie klientov
Jednou z najhorších vecí, ktorú asi doteraz nemám rada na podnikaní, je oslovovanie. Ak som začiatočník, klienti neoslovia mňa. Musia najskôr vedieť, že existujem. A vtedy začala moja mesačná rozposielacia „nočná mora“. 12 hodín tvorba zoznamu kontaktov, ktoré som oslovovala z Google Maps. Ďalších niekoľko hodín na napísanie dostatočné dobrého mailu, tona revízií a následné dlhodobé rozposielanie. Musím sa priznať, fakt ma to nebavilo. Bola to práca na niekoľko hodín denne, za ktorú som nedostala ani cent.
Z 300 rozposlaných kontaktov sa mi nakoniec konečne podarilo získať toho potrebného klienta! Vtedy som splnila aj januárovú výzvu a vyhrala trofej, ale nebola to prechádzka ružovým sadom. Musela som si zamakať a nakoniec som to aj dokázala. Dá nájsť dostatok klientov na splnenie určitého rozpočtu na mesiac, len je na to potrebné množstvo práce.
Ani to však nevydržalo na dlho. Klienti zostali na pár mesiacov. Prvý krát som musela aj sama ukončiť spoluprácu, lebo jedna správa sociálnych sietí sa už proste nedala. Klient neodpisoval, neplatil načas faktúry, no proste hrôza. Po 3 mesiacoch som to musela utnúť. No a hneď na to ďalší klient odložil spoluprácu na neurčito.
Grafické zákazky zrazu nechodili a v apríli som sa znova ocitla na rovnakej úrovni ako v januári. Jediným rozdielom bolo to, že som si mohla dať viac ukážok do portfólia a získala som nové recenzie.
Prvé reálne sklamanie
Viem, že ako freelance grafik junior ešte moc skúseností nemám, tak som si ich musela nazbierať. No na tejto jednej som sa až popálila. Bola som učená, že mám prijímať výzvy a zobrať aj zákazky, ktoré úplne neovládam, že však sa ich doučím počas chodu. Niekedy to fungovalo, pri tomto nie. Zobrala som si na starosti až priveľa.
Po aprílovom (znova) mesačnom oslovovaní som mala väčší úspech. Z 300 oslovených kontaktov som nazberala 3 klientov, neskôr sa ešte ďalší pridali. Dvaja z nich boli na webstránky. Jedna bola veľká.
Práve táto veľká zákazka bola asi najväčšou výzvou, ktorú som zatiaľ počas živnosti mala. Tvorba veľkého webu, veľa pluginov, komplikovaná grafika. Na začiatku to bola paráda. Klientka bola super, tvorba dizajnu sa jej veľmi páčila. Spojila som sa dokonca s ďalšou VA, ktorá mi mala pomôcť s e-shopovou časťou webu. No ale veľa vecí zo zadania som reálne nevedela urobiť. Kalendár akcií, interaktívny blog, ešte niečo, čo som vôbec nevedela. Naučím sa, však pohoda. Vytvorila som parádny komplikovaný dizajn a začala s tvorbou webu na WP.
Prvé zádrhely prišli pri praktickej tvorbe webu – responzivita takého rozsiahleho webu s komplikovaným dizajnom bola nočná mora. Nevedela som, ako to urobiť tak, aby to fungovalo. Sama som si to skomplikovala, lebo som navrhla dosť ťažký dizajn. To sa ešte prežiť dalo, ale keď som do toho začala ešte dávať tie pluginy, ktorým som nerozumela a nevedela ich ovládať, už to bolo moc.
Keď sa prešvihli pôvodné termíny, atmosféra začala byť dusná. Klientka bola netrpezlivá, ja som bola v časovej tiesni a stále sa niečo kazilo. Vždy bolo viac problémov ako riešení. Robila som aj cez víkendy a začala som pochybovať, či to vôbec zvládnem dokončiť. S veľa vecami sme museli aj ja, aj klientka robiť kompromisy. Spokojnosť úplne upadla do úzadia a už to bolo len trápenie. Chcela som to dokončiť, lebo celá aprílová výplata závisela od tohto projektu.
Namiesto mesiaca to trvalo 2 mesiace. Myslela som, že nie je úniku, že mi to klient nikdy neschváli a neuzavrie, lebo som nesplnila požiadavky ani termíny. Za to som si mohla sama. Do takejto situácie som sa dostala hlavne preto, lebo som si zobrala na seba viac, než som bola schopná urobiť. Do takýchto veľkých projektov som sa už nehrnula.
Aby som to uzavrela a nenechala čitateľov v napätí, zaplatené som nakoniec dostala. Ale trvalo to o dosť viac, než som chcela; plno hodín práce zdarma, ktoré som si „odtrpela“ len preto, aby som nakoniec videla nejakú výplatu. Nestálo to za to.
Posunutie vpred
Motivácia v máji nebola moc silná. Druhý web som dokončila o dosť jednoduchšie, ale už som mala veľa pochybností aj strachu, že znova niečo nebudem vedieť spraviť alebo znova niečo pokazím. Našťastie, tento projekt nebol až taký veľký a nemala som až toľko toho stratiť, lebo som nepremárnila až týždne extra práce len na to, aby som to zvládla.
Pomaly sa mi začalo rozbiehať moje SMM obdobie. Začala som spravovať nové profily na sociálnych sieťach. Najskôr jednému, o mesiac zrazu štyrom klientom. Žiadne obrovské projekty, tým stúpala moja motivácia udržať si nových klientov.
Začiatok leta som strávila polovične správou odrazu 4 profilov a polovične cestovaním. Nejakým zázrakom som to stíhala, ale bola to makačka. Za jún-júl som si zatiaľ najviac zarobila, aj keď stále to nepresiahlo magickú hranicu 1000€ za mesiac. Už to bolo ale reálnejšie dosiahnuť.
Teraz si do portfólia znovu môžem zapísať nových klientov a práce, ktoré som pre nich robila. Troch z nich doteraz mám.
Uvedomenie si nedostatku
Jednu vec, ktorú som si počas leta všimla, je moja nedostatočná organizácia. Zatiaľ nerobím žiadne zmluvy, len objednávky cez mail a to je možno chyba. Zistila som to vtedy, keď mi klient na konci júla povedal, že pokračovať nateraz nebudeme a mala som 1/3 zárobkov na august fuč. To je dosť veľký problém hlavne vtedy, keď nemám dostatok ďalších klientov na náhradu. Uhorková sezóna sa ukázala v plnej paráde a počas týchto horúčav som fakt nechcela znova hľadať klientov odznova.
Povedala som si, že to musí ísť aj inak. Treba sa vzdelávať a zlepšovať. Preto som sa rozhodla, že tento mesiac využijem ten extra čas na vzdelávanie sa v marketingu a na zlepšovanie svojej stratégie na svojom pracovnom profile. Keď sa naučím lepšie robiť svoju prácu, udržím si v budúcnosti viac klientov.
Investovala som preto do jednej marketingovej skupiny („Majstri sociálnych sietí“ na Patreone) a tiež som sa zahlásila do Freelance akadémie (4 mesačný podnikateľský program vzdelávania od WomanUp). Úprimne, keby som si zrátala, koľko som do vzdelávania investovala peňazí od prvej kúpy kurzu VA, už to určite presiahlo tisíc eur. Vôbec toho neľutujem.
Investícia do sebavzdelávania má najväčšiu hodnotu
Jednu vec, ktorú som sa na podnikaní zatiaľ naučila je to, že treba investovať do svojho vzdelávania a rozvoja. Jedine tak sa budem stále posúvať vpred a zlepšovať svoje schopnosti. Úprimne, dosť mi to pomáha a výber správnej investície vie ušetriť niekedy až roky práce a učenia formou pokus-omyl.
Momentálna fáza môjho podnikania je znova vzdelávanie. Ale už nie len za pomoci kurzov. Sebavzdelávanie, vykročenie z komfortnej zóny (konečne som začala nahrávať Reels!), zapájanie sa do rôznych komunít a networking s ľuďmi z podobných oblastí. Stále robím aj na zákazkách, no prioritou je zlepšenie svojich schopností a aj postupov, akým svoje podnikanie vediem.
Ak budem vedieť lepšie marketing, viem priniesť sebe ale aj klientom lepšie výsledky. Ak budem vedieť lepšie procesy pre klientov, nebudem týždne stáť na určitom bode kvôli nedostatočne jasnej komunikácii a určení si podmienok. A ak sa budem lepšie spájať s ľuďmi v mojom okolí (online aj offline) a prezentovať svoju prácu, možno už ani nebudem musieť ja oslovovať klientov, čo je mojim cieľom.
Záver – August 2024
Toto obdobie je pre mňa obdobím učenia. Učenia sa zo svojich chýb, učenia sa od ostatných, učenia a vzdelávania z kurzov a zlepšovania celého manažovania svojho podnikania. Zatiaľ nečakám prevratné výsledky ani zisky, no som pripravená si tento rok zastabilizovať svoj biznis, aby bol dlhodobo udržateľný a aby som si nemusela v budúcnosti hľadať znova ručne klientov.
Aj keď som minulý rok nemala moc predstavu o tom, aké to bude; teraz realistickejšie viem, ako dokážem postupovať a ako to funguje na vlastnej koži. Doma nemám nikoho z podnikateľského prostredia, takže toto bol pre mňa skok do neznáma. Povedala som si, že je lepšie hneď začať a otvoriť si živnosť, aby som sa reálne viac snažila a všetko brala úplne vážne.
Myslím si, že keby som sa stále na to pripravovala ešte niekde v bezpečnej zóne (úrad práce/práca), nikdy by som sa takto ďaleko nedostala. Idem si svojim tempom a robím to zatiaľ najlepšie, ako to viem. Aj keď mi to zatiaľ nie vždy ide.
Bonus na záver a čo mi pomohlo:
S plánovaním mi veľmi pomáha vytlačený plánovač, s ktorým som si zosystematizovala svoj proces – to je jeden z mála bodov, ktorý mi už osvedčene funguje. Tiež viac začínam využívať Google kalendár, aby som sa nestratila v plánovaných stretnutiach a hovoroch.
Pri hľadaní klientov sa zatiaľ osvedčil „Outscrapper“ – nástroj na vyhľadávanie leadov (kontaktov) za pomoci AI a Google máp, ktorý vytvorí tabuľku s kontaktmi. V období môjho používania tohto nástroju bolo prvých 500 kontaktov zdarma. Tiež (nie až tak očakávane) mi pomáha môj účet na jaspravim/jaudelam. Na to, že to tam vyzerá mŕtvo, sa niekedy niekto ozve a možno to akurát bude ten dlhodobý klient. Treba to len vedieť obísť tak, aby vám nezablokovali účet. Bonusom je to, že kto sa tam potenciálnemu klientovi ozve, má napred, lebo to mnohí už na jaspravim vzdali.
Vyskúšanie kurzov na základe odporúčaní od známeho alebo reálnych recenzií je tiež prevratné, keď ide o podnikanie. Väčšinu praktických vecí ma nikto na škole neučil, preto je to dobrá investícia. Treba vyskúšať ten kurz alebo iný druh vzdelania na posunutie sa vpred. Možno to nebude ono, ale v opačnom prípade to vie ušetriť mesiace či až roky času, kým na to sami neprídeme. Vždy to ale treba brať s rezervou a urobiť si menší prieskum, lebo tých kurzov už je fakt všade veľa.
Až samotná prax ma naučila, v čom mám ešte medzery a do čoho treba zainvestovať, napríklad vo forme kurzov. Ani ja ešte nie som za vodou, ale mám zo seba už lepší pocit, a to je na nezaplatenie. Je fakt dobré mať na začiatku nejaký budget, aby človek neostal v mínuse. Ak si samostatná osoba, ktorá má svoje bývanie, freelance práca je dosť nestabilná a nemusí pokryť všetky výdavky. Preto je potrebné brať všetko s rezervou.